21 NWT students, apprentices head to national Skills Canada competition

Photo supplied by Skills Canada NWT.
- Advertisement -

Twenty-one young students and apprentices from across the territory will represent the NWT at a national Skills Canada competition May 28th and 29th.

Team NWT enters the opening ceremonies of the 2018 Skills Canada National Competition in Edmonton. Skills Canada NWT photo

Competitors hail from across the territory, including Yellowknife, Inuvik, Hay River, and Fort Simpson. The 21 NWT students will compete against 550 other Canadians in trades and technology fields including cooking, hairstyling, plumbing and public speaking.

The national competition, held on May 28th and 29th in Halifax, Nova Scotia, is an ‘Olympic-style’ contest which brings participants from across the country to compete in specific trades or technology areas. The goal of the organization, says Skills Canada NWT’s executive director Ali Kincaid, is to encourage young people to consider careers in skilled trades and technology and work on closing the gap of skilled trades in the NWT.

The full list of competitors are:

  • Reece Pineo​ – ​É​cole Sir John Franklin High School, Yellowknife – Automobile Technology (Secondary)
  • Isabelle Normandin​ – Ideal Woodwork, Yellowknife – Cabinetmaking (Post-Secondary)
  • Bradley Shaw​ – Northwest Builders, Yellowknife – Carpentry (Post-Secondary)
  • Spencer Gerwing​ – ​É​cole St. Patrick High School, Yellowknife – Cooking (Secondary)
  • Devon Burgess​ – Twisted Ladle Enterprises, Inuvik – Cooking (Post-Secondary)
  • Jayde Lafferty​ – Dominion Diamond Mines, Yellowknife – Electrical Installations
    (Post-Secondary)
  • Kaylin Harder​ – ​E​ast Three Secondary School, Inuvik – Fashion Technology
    (Secondary)
  • Dylan Harker​ – ​É​cole Sir John Franklin High School, Yellowknife – Graphic Design
    Technology (Secondary)
  • Charlotte (Lottie) Dixon-Wiest​ – ​É​cole Sir John Franklin High School, Yellowknife –
    Hairstyling (Secondary)
  • Jillian Riles​ – Blunt Salon YK, Yellowknife – Hairstyling (Post-Secondary)
  • Maxwell Hyde​ – Aurora Ford- Ekati, Hay River – Heavy Equipment Technology
    (Post-Secondary)
  • Zakary Mohamud – ​Éc​ ole Sir John Franklin High School, Yellowknife – Job Skill
    Demonstration (Secondary)
  • Branden Jumbo​ – Líídlįį Kúę Regional High School, Fort Simpson – Outdoor Power and
    Recreation Equipment (Secondary)
  • Daniel Manalo​ – Líídlįį Kúę Regional High School, Fort Simpson – Photography
    (Secondary)
  • Joshua Baker​ – Great Slave Mechanical, Yellowknife – Plumbing (Post-Secondary)
  • Peo Boitumelo​ – ​É​cole St. Patrick High School, Yellowknife – Public Speaking
    (Secondary)
  • Braeden Cordero​ – ​É​cole Sir John Franklin High School, Yellowknife – Video Production
    (Secondary)
  • Markus Cluff ​- ​É​cole Sir John Franklin High School, Yellowknife – Video Production
    (Secondary)
  • Jaslynn Menton​ – ​É​cole St. Patrick High School, Yellowknife – Welding (Secondary)
  • Riley Coombs​ – Aurora Ford-Ekati, Yellowknife – Welding (Post-Secondary)
  • Ava Wynn Erasmus​ – Líídlįį Kúę Regional High School, Fort Simpson – Workplace
    Safety (Secondary)
- Advertisement -